Samodzielnie przyrządzone konfitury

Od wiosny, przez lato, aż po jesień soczyste owoce kuszą swoim słodkim smakiem. Delektuje się nimi wielu, ale do niedawna nieliczni zaprzątali sobie głowę przyrządzaniem z nich konfitur. Teraz się to zmienia. Coraz szersze grono polskich konsumentów decyduje się na zakup świeżych owoców i przygotowanie z nich pysznych przetworów. Jeżeli ma się zaufanego dostawcę, warto zamówić nieco więcej produktów. Zrobione z nich konfitury posłużą na dłużej i pozwolą delektować się świetnym smakiem aż do kolejnego sezonu na świeże owoce.

Z czego zrobić konfitury?

Wiele rodzajów owoców nadaje się do przygotowania konfitur. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się:

  • śliwki,
  • wiśnie,
  • porzeczki.

W rzeczywistości można zdecydować się na inne ulubione owoce. W sieci na pewno znajdzie się odpowiedni przepis. Jeżeli swoją przygodę z konfiturami dopiero się zaczyna, lepiej zacząć od mniejszej ilości. Można wykorzystać kilka receptur i przekonać się, która okaże się najlepsza. Ogólna zasada jest taka, że konfitury przyrządza się na bazie wybranych owoców oraz gęstego syropu przyrządzonego z wody i cukru. Tego ostatniego nie może zabraknąć, używa się go w ilości porównywalnej do zawartości owoców. Tak przyrządzona konfitura będzie smaczna. Nawet jeżeli okaże się produktem o stosunkowo wysokiej zawartości kalorii, to i tak od czasu do czasu można po nią sięgnąć z czystym sumieniem. Własnoręcznie przygotowana i tak będzie znacznie zdrowsza do gotowych wyrobów, zwyczajowo kupowanych w sklepie.

Samodzielne przygotowanie ma znaczenie

Moda na ekologiczny styl życia i zdrowe odżywianie trwa w najlepsze. Nawet mieszkańcy dużych miast chętniej niż w przeszłości decydują się na samodzielne przygotowywanie przetworów, także konfitur. To pozytywny trend, który pozwala zaoszczędzić oraz delektować się o wiele lepszym smakiem. Własne przetwory pozytywnie wpływają też na zdrowie. Przy ich przygotowaniu można się przyjemnie zmęczyć i spalić nieco kalorii. A potem pozostaje delektowanie się smacznym produktem. Jest zdrowszy, ponieważ samodzielnie decyduje się o zawartości poszczególnych składników. Nie ma tam konserwantów, co do których wpływu na zdrowie jest tak wiele wątpliwości. Jeżeli smacznych konfitur przygotuje się nieco więcej, można je wręczyć bliskim osobom w ramach prezentu. Będą idealne na świąteczny stół, wiele osób wykorzystuje je jako dodatek do ulubionych wypieków i wytrawnych potraw. Lista pomysłów na zastosowanie pysznych konfitur jest naprawdę bardzo długa. Pora zatem zabrać się za ich przygotowanie.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez stockking - pl.freepik.com