Odrobina słodyczy na co dzień

Kupując dżem czy marmoladę wieloowocową, przynosisz do domu kota w worku. Bo konia z rzędem temu, kto zaglądając do słoiczka, odgadnie, z jakich owoców przygotowano te często wątpliwej jakości produkty. Inaczej rzecz się ma z konfiturą.

Konfitura bez tajemnic

Prawdziwa konfitura to nic innego jak zawieszone w gęstym syropie owoce. Tu gołym okiem widać, co trafiło do garnka i co, po delikatnej obróbce, tak by owoce zachowały kształt, nie pomarszczyły się i zwyczajnie nie rozgotowały, włożono do słoika. Cały proces zaczyna się od przygotowania syropu, który musi być klarowny i nie może się scukrzyć. Pracochłonna, rozłożona na etapy i nieznosząca ponaglania procedura prowadzi do przesycenia owoców cukrem, czyli do ich utrwalenia.

Tylko dla wymagających

Słoiczek z konfiturą jest łakomym kąskiem i prawdziwą ozdobą domowej spiżarni, kiedyś po dworach i co zamożniejszych domach trzymaną pod kluczem. Tak jak dawniej, tak i dziś środkiem konserwującym jest cukier, dlatego prawdziwa konfitura, tu nie ma cudów, musi być słodka. Wybiera się owoce dojrzałe, pięknie wybarwione, kształtne i nieuszkodzone, i smaży w syropie tak, aby zachowały nie tylko kształt, ale też kolor i ten cudowny aromat. Tak przygotowaną konfiturę kładzie się na grzanki, które serwowane zimą przywołują smak i zapach pełni lata, dekoruje się nią ciasta i torty oraz wzbogaca smak domowych deserów dla wymagających. Czy wszystkie owoce nadają się na konfitury?

Do wyboru, do koloru

Prawie wszystkie, ale za najsmaczniejsze uchodzą konfitury z zielonego agrestu, który według starych receptur zrywa się między 10 a 15 czerwca, gdy jeszcze nie dojrzał. Inni wybierają konfitury z róży, dodajmy wyjątkowo pracochłonne, ale są i tacy, którzy zaklinają się przy malinach, czarnej porzeczce czy wiśni. Te i długą listę innych można przygotować samemu, ale wymaga to nie lada umiejętności i sporej dawki cierpliwości.

Śniadanie mistrzów

Czy konfitury są zdrowe? Nie czarujmy się, nie zastąpią one rekomendowanej przez dietetyków dziennej porcji owoców. Podczas gotowania tracą nieznoszącą obróbki termicznej witaminę C, a choć zwartość zdrowego błonnika pozostaje z grubsza ta sama, to biorąc pod uwagę, że konfitury spożywa się w ilościach śladowych, nie ma to znaczenia. Ale, spożywane na śniadanie są nadzwyczaj smakowitą porcją ożywczej energii, która postawi na nogi największego śpiocha, i zdrowym zamiennikiem dla wszelkiego rodzaju wędlin. Przepadają za nimi wszyscy, od dzieciaka po seniora, i są przyjazne dla domowego budżetu. Dodajmy, że zawsze warto poszukać produktu z najwyższej półki, czyli wysokiej jakości konfitur oferowanych przez sklepy z żywnością ekologiczną. Na dłuższą bowiem metę, to się opłaca.

Liść zdjęcie utworzone przez 8photo - pl.freepik.com